Nos Profesora

Zbigniew Pakuła
Nos Profesora
Grób Józefa Kostrzewskiego (Poznań, cmentarz na Miłostowie)
Profesor Józef Kostrzewski
Profesor Józef Kostrzewski, Poznań 1924

NOS PROFESORA
RYSA NA BIOGRAFII JÓZEFA KOSTRZEWSKIEGO

Był profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, drugim zastępcą przewodniczącego Komitetu Słowiańskiego w Polsce i twórcą poznańskiej szkoły archeologicznej (prowadził wykopaliska w Biskupinie). Współautor teorii autochtonicznej zakładającej historyczną ciągłość osadnictwa słowiańskiego na terenie Polski od prehistorii, za co
w czasie II wojny wpisany został na listę wrogów III Rzeszy. Dowodził w swoich pracach nieprzerwanej obecności Słowian nad Odrą i Wisłą przynajmniej od około 1500 roku przed naszą erą. Pogląd ten obowiązywał w polskiej archeologii do końca XX wieku. Józef Kostrzewski po I wojnie światowej zaangażował się w tworzenie Uniwersytetu Poznańskiego. Był, jak wspominają jego uczniowie, człowiekiem skromnym, zaangażowanym w sprawy obywatelskie, o wielkim autorytecie naukowym, którego bibliografia liczy ponad 1300 pozycji1. Wielu poznaniaków pamięta go jednak jako endeka, germanofoba i klerykała. Jednym ze stawianych mu w okresie międzywojennym i przypominanych po wojnie zarzutów był jego antysemityzm – rysa na godnym podziwu życiorysie.

Student, profesor, obywatel

W jego biogramie, wypełnionym głównie osiągnięciami naukowymi, odnajdziemy kilka ciekawych epizodów. Kostrzewski, urodzony w Węglewie, do gimnazjum uczęszczał w Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie i Poznaniu. Już wtedy angażował się w działalność konspiracyjną i w ruch przeciwalkoholowy. W 1907 roku uzyskał świadectwo dojrzałości i zapisał się na medycynę na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia przerwał z powodu niezaliczenia obowiązkowych zajęć (skutek aresztu za udział w nielegalnym zjeździe filomatów). W 1909 roku rozpoczął studia z prehistorii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po pierwszym semestrze zapisał się na archeologię na Uniwersytecie Berlińskim. Studia zakończył w 1914 roku obroną doktoratu i w kwietniu otrzymał posadę drugiego konserwatora Muzeum im. Mielżyńskich w Poznaniu. W 1918 roku habilitował się na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie miał rozpocząć wykłady uniwersyteckie.
   Tymczasem zmieniła się sytuacja w rodzinnej Wielkopolsce i Poznaniu. W 1918 roku, z inicjatywy profesora Heliodora Święcickiego, prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, odbyło się posiedzenie tak zwanej Komisji Uniwersyteckiej. Kostrzewski został jej sekretarzem, a wkrótce jednym z organizatorów Uniwersytetu Poznańskiego. W kwietniu 1919 roku otrzymał nominację na profesora zwyczajnego i został pierwszym kierownikiem katedry prehistorii. Stworzył szkołę poznańską archeologii i współtworzył teorię autochtonizmu Słowian. W 1918 roku brał udział w polonizacji niemieckiego Muzeum Cesarza Fryderyka, które przemianowano na Muzeum Wielkopolskie.
   Po wojnie Kostrzewski wrócił do Poznania. Reaktywował Instytut Prehistoryczny, Polskie Towarzystwo Prehistoryczne, powołał na nowo czasopisma „Z otchłani wieków” i „Przegląd Archeologiczny”. Pełnił funkcję konserwatora zabytków na Wielkopolskę. Wznowił wykopaliska w Biskupinie.
   W 1950 roku powojenne władze wysłały go na uniwersytecką emeryturę, pozwalając mu nadal kierować Muzeum Archeologicznym. Na katedrę prehistorii powrócił w 1956 roku i kierował nią do 1960 roku. Zmarł w Poznaniu 19 października 1969 roku, w wieku 84 lat.

Studentka, a może „Żydówka”?

O Włodzisławie Marii Nakielskiej wiemy niewiele. Prawdopodobnie przyjechała do Poznania w kwietniu lub maju 1919 roku. Interesujące, że gościnę znalazła u profesora Kostrzewskiego, który w jednym z oficjalnych pism twierdził, iż stało się tak dzięki poleceniu jej przez doktora Tadeusza Strumiłłę, „ówczesnego rządowego opiekuna spraw harcerskich”, który w latach 1918–1921 był Naczelnym Inspektorem Harcerstwa w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
   Nakielska urodziła się w Łodzi 5 września 1898 roku. Na zachowanym świadectwie dojrzałości ze szkoły w jej rodzinnym mieście, w której edukację rozpoczęła 1 września 1904 roku, czytamy, że zachowywała się wzorowo, otrzymując z większości przedmiotów ocenę celującą. Na jej dyplomie magistra nauk ekonomiczno-politycznych z dnia 17 lipca 1925 roku znajdziemy informację, że w Poznaniu odbyła studia ekonomiczno-polityczne od października 1921 roku do lipca 1922 roku oraz od października 1923 roku do lipca 1924 roku na wydziale prawno-ekonomicznym. Zaliczyła także jeden rok studiów na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Poznańskiego.  (...)

Zbigniew Pakuła

© Copyright 2014