Preludium do epoki ekstremiznów nad Wartą? Wokół społeczno-politycznej radykalizacji wielkopolskiej prowincji (1929-1939). Spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Krzywcem

Data wydarzenia: 
21 grudzień 2021
Preludium do epoki ekstremiznów nad Wartą? Wokół społeczno-politycznej radykalizacji wielkopolskiej prowincji (1929-1939). Spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Krzywcem
Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza na spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Krzywcem na temat fenomenu radykalizacji życia społeczno-politycznego na wielkopolskiej prowincji w okresie międzywojennym. Prelegent przybliży wyniki swoich najnowszych badań, których ważnym elementem jest analiza przeobrażeń zachodzących w środowiskach lokalnych, kształtowanie się nowego języka oraz nowych form praktyki społecznej.
Czy i dlaczego Wielkopolska jest w tym kontekście taka ważna na tle innych regionów? Jaki wpływ wywarły Wielki Kryzys i Depresja na kulturowo-społeczne oblicze Wielkopolski lat 30. XX wieku?
Spotkanie będzie, mamy nadzieję, ważnym wstępem do dyskusji na temat obecności w przestrzeni publicznej przedwojennej Polski (w jej prowincjonalnym wielkopolskim wydaniu) radykalnego nacjonalizmu, faszyzmu i antysemityzmu.
Grzegorz Krzywiec (ur. 1974) – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik naukowy Instytutu Historii PAN. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Przewód doktorski przeprowadził w 2006 (praca „Roman Dmowski i środowisko inteligencji radykalnej przełomu wieków (1886-1905)”. Zajmuje się dziejami polskiej inteligencji na przełomie wieków (XIX/XX), stosunkami polsko-żydowskimi i nowoczesnym antysemityzmem w kontekście środkowoeuropejskim. Autor publikacji "Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego" (1886-1905), za którą został uhonorowany Nagrodą Klio I stopnia w kategorii autorskiej w 2010 r., a także książki Polska bez Żydów. Studia z dziejów idei, wyobrażeń i praktyk antysemickich na ziemiach polskich początku XX wieku. Autor wielu artykułów naukowych publikowanych także w periodykach zagranicznych: na Ukrainie, Słowacji, w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Japonii i Izraelu.
Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o 18.00 w Atelier WIMAR przy ul. Św. Marcin 75. Wstęp wolny.
 
Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań
Partner: Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
Wydarzenie współfinansowane z budżetu miasta Poznania #poznańwspiera

© Copyright 2014