Kamieniarz-rzeźbiarz z Poznania (Aron Jacobsohn)

Agnieszka Kostuch
Fot. Zygmunt Walczak
Macewa Isidora Süsskinda. Fot. Zygmunt Walczak

W trakcie inwentaryzacji ocalałych fragmentów macew z cmentarza żydowskiego w Trzemesznie odkryto na dwóch z nich wyryty napis „Jacobsohn Posen”. Napis znajdował się na bocznych stronach kamieni, dlatego od początku założono, że jest podpisem wykonawcy macew.
Biorąc pod uwagę daty śmierci osób, na których macewach widnieje podpis, czyli Berthy Süsskind – 28.01.1882 - i jej brata Isidora Süsskinda - 20.07.1888, oraz przyjmując, że według tradycji żydowskiej macewę stawiano w miejscu pochówku rok po śmierci osoby zmarłej, można było założyć, że ich twórca miał firmę kamieniarską w Poznaniu na pewno w latach 1882-1889. W książkach adresowych Poznania z tego okresu znalazłam kamieniarza-rzeźbiarza Arona Jacobsohna zamieszkałego przy Kleine Gerberstrasse 1, czyli na Małych Garbarach. Co więcej, w 1888 r. jest podany jako właściciel fabryki wyrobów z marmurów znajdującej się pod tym samym adresem). Wspomniane dwie macewy Berthy i Isidora Süsskindów zostały wykonane właśnie z marmuru.
Pierwsza wzmianka o Aronie Jacobsohnie, do której dotarłam, pojawia się w książce adresowej Poznania z 1865 r., gdzie jest określony jako złotnik zamieszkały czy prowadzący swój zakład przy Rynku 75. Biorąc pod uwagę rok urodzin „naszego” rzeźbiarza – 1834 r. - miałby wtedy 31 lat. Zatem z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że jest to ta sama osoba, tym bardziej, że wiemy z aktu zgonu, że urodził się w Poznaniu. Dodam, że innego Arona Jacobsohna zamieszkałego w Poznaniu w tym czasie, nie znalazłam. Kolejna wzmianka w książce adresowej z 1868 r. przynosi nam potwierdzenie, że Aron Jacobsohn-złotnik zdobył również kwalifikacje do
wykonywania zawodu kamieniarza (niem. „Steinm.” jest skrótem od „Steinmetz”=kamieniarz) i przeprowadził się na Kleine Gerberstrasse 5, czyli Małe Garbary 5.
Jako mieszkaniec domu przy ulicy Małe Garbary 1 pojawia się pierwszy raz w książce adresowej z 1872 r. i jest określony już tylko jako „kamieniarz”.

(...)

© Copyright 2014