Nagroda im. Ireny Sendlerowej
Ma łgorzata Ma tecka została laureatką Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagroda przyznawana jest od 2006 roku nauczycielom, którzy uczą i wychowują w duchu szacunku i otwartości na innych ludzi.
Podczas uroczystości w Pałacyku Przeździeckich (MSZ) w Warszawie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Irena Wóycicka, w imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytała list gratulacyjny: Każdego dnia docierają do nas informacje świadczące o tym, że otaczający nas świat nadal – a może nawet coraz bardziej – potrzebuje międzyludzkiego porozumienia, zgody pomiędzy kulturami, narodami, religiami. Cieszę się, że jest tylu pedagogów, którzy w pracy z młodzieżą podejmują te ważne zagadnienia, kształtując w uczniach postawy dialogu i tolerancji.
Małgorzata Matecka we współpracy ze Stowarzyszeniem NIGDY WIĘCE J organizuje cykliczny Wojewódzki Przegląd Zespołów Młodzieżowych „Równi i Różni” pod hasłem „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, podczas którego młodzi muzycy wykonują utwory związane z tematyką równości i tolerancji. Zorganizowała trzy edycje konkursu literackiego „Młodzież pamięta” (uczniowie nadsyłają opowiadania inspirowane problematyką dyskryminacji rasowej).
W młodości obracałam się w środowiskach zbuntowanych; tolerancja, szacunek dla drugiego człowieka – to były dla nas rzeczy niesłychanie ważne. Kiedy zaczęłam pracować w szkole, szukałam dzieciaków, które są w jakiś sposób wykluczone – powiedziała laureatka Nagrody. Matecka prowadzi szkolenia dla nauczycieli i policjantów poświęcone językowi wrogości, problemom rasizmu i antysemityzmu na stadionach. Nagroda im. Sendlerowej przyznawana jest przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce
oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wyróżnienie jest hołdem składanym patronce nagrody, bohaterce ‘Żegoty’, która z innymi przedstawicielami podziemia uratowała około 2500 żydowskich dzieci.