Dani Karavan w MCK. Dzień otwarty

Data wydarzenia: 
26 sierpień 2015

KONIEC LATA W MCK

Niedziela, 30 sierpnia 2015

godz. 10.00-19.00

wydarzenie towarzyszące wystawie

„Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca”

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

WSTĘP WOLNY

 

Na koniec lata, w niedzielę 30 sierpnia, MCK organizuje dzień otwarty wystawy „Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca”. Wstęp do Galerii MCK będzie tego dnia wolny. Szczególnie warto zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, oprowadzania o godzinach: 12.00, 13.00, 14.00 i 16.15 w j. polskim oraz o 16.00 w j. angielskim. Między 13.00 a 15.00 w MCK odbywać się będą warsztaty dla dzieci, nawiązujące do twórczości Karavana. Dzieci wykonywać będą medaliony z gliny z odciśniętymi roślinami. O godzinie18.00 rozpocznie się projekcja filmu pt. „Make Hummus Not War” w reżyserii australijskiego podróżnika i dokumentalisty Trevora Grahama. Film pokazuje konflikt palestyńsko-izraelski przez pryzmat kuchni, a konkretnie sporu kto wymyślił hummus.

Program:

12.00 – oprowadzanie z kuratorką wystawy dr Moniką Rydiger

13.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

14.00 – oprowadzanie z kuratorką wystawy dr Moniką Rydiger

16.15 – oprowadzanie z przewodnikiem

16.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w j. angielskim

13.00 – 15.00 „Ślady natury” warsztaty plastyczne dla dzieci (sala panoramiczna i taras widokowy)

Warsztaty nawiązywać będą do twórczości Daniego Karavana, do jego interakcji z naturą. Dzieci będą tworzyć  medaliony z gliny, w których odciśnięte zostaną rośliny, zebrane z podkrakowskich łąk. Warsztaty przygotowane na zasadzie animacji ciągłej – w każdej chwili można dołączyć się do działań. Wstęp bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

 

18.00 – pokaz filmu pt. „Make Hummus Not War” w reżyserii australijskiego podróżnika i dokumentalisty Trevora Grahama oraz hummusowy poczęstunek i pokaz robienia hummusu zorganizowany przez hummusiję Amamamusi (sala panoramiczna i taras widokowy)

Konflikt palestyńsko-izraelski pokazany przez pryzmat kuchni. Film rozpoczynają sceny walk ulicznych i wybuchów bomb podłożonych w publicznych miejscach. Ale akcja szybko przenosi się do wnętrz niewielkich knajpek i rodzinnych restauracyjek na zatłoczonych ulicach Jerozolimy, Beirutu, Tel Avivu, Ramallah czy Nowego Jorku. Tam konflikt przestaje mieć znaczenie. Poza sprawą pochodzenia hummusu. Bo to, czy wymyślili go Żydzi czy Arabowie, wzbudza jednak emocje. Ale te sprzeczki są jednak pełne humoru, bo kuchnia łączy.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki  dostępne od czwartku 27.08 (od godz. 24.00)

http://www.kino7.evenea.pl/

 

***

„Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca”

Dani Karavan uznawany jest za prekursora i jednego z najwybitniejszych twórców site specific - dzieł powstających w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Tworzy formy współgrające z nim, a często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Jego prace oglądać można na całym świecie, jest autorem tak znanych dzieł jak Pomnik Brygady Negev w Beer Szewie (1963–1968), czy Pasaże – pomnik Waltera Benjamina w Portbou (1990-1994).

Ekspozycja przybliża twórczość artysty poprzez prezentacje filmów, zdjęć, szkiców i modeli. Widzowie będę mogli zapoznać się z tak wybitnymi realizacjami, jak plac Kikar Levana w Tel Awiwie (1977–1988), Droga Praw Człowieka w Norymberdze (1989–1993), czy też zrealizowane w Japonii – Droga do Ukrytego Ogrodu w Sapporo (1992-1999) i Las Sztuki Murou (1998-2006).

Wystawę oglądać można do 20 września w Galerii MCK. pierwszą w Polsce wystawę prac Daniego Karavana - światowej sławy izraelskiego artysty.

 

Wystawa  zrealizowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Kraków oraz  Ambasady Izraela w Warszawie.

 

Sponsor: KRAKÓW AIRPORT

 

Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela, Festiwal Kultury Żydowskiej, Cricoteka

© Copyright 2014