"Festiwal Pamięci" w Muzeum POLIN

Data wydarzenia: 
26 listopad 2015

26 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się premiera "Festiwalu Pamięci" w reż. Andrzeja Pakuły - drugiego po "Stanie wyjątkowym" spektaklu zrealizowanego w ramach projektu "TUMULT! Teatr w muzeum".

Czy nadmiar pamięci może być paraliżujący? Czy od pamięci można się uzależnić? Czy pamięć historyczna jest nam w ogóle potrzebna? Czy zwrot ku historii nie stał się dzisiaj prostą wymówką od społecznej odpowiedzialności?

W "Festiwalu Pamięci" zastanowimy się, czy nieustanne przywoływanie przeszłości nie odwraca naszej uwagi od konieczności reagowania na problemy współczesności i kształtowania naszej przyszłości. Przyjrzymy się, czym dla młodych pokoleń jest pamięć o tak odległym doświadczeniu jak Zagłada i II Wojna Światowa.

"Festiwal Pamięci" wymyka się ramom klasycznie rozumianej teatralności. Widzowie będą mieli okazję spojrzeć na kwestię pamięci historycznej nie tylko z różnych perspektyw, lecz przede wszystkim poprzez różne formy artystycznej ekspresji. W miejscu linearnej narracji pojawi się doświadczenie festiwalu - kontrolowanej swobody oraz różnorodności skupionej wokół jednego idiomu. Tym idiomem jest właśnie pamięć historyczna.

Twórcy "Festiwalu Pamięci" w twórczy sposób wykorzystują przestrzeń Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odkrywając teatralny potencjał jego różnych przestrzeni oraz badając relacje między teatrem a muzeum. Zderzają tu ze sobą różne formy: filmu, koncertu, akcji, teatru, performansu i sztuk wizualnych. "Festiwal Pamięci" poddaje także krytycznej refleksji istotę instytucji jaką jest muzeum historyczne.

***

"TUMULT! Teatr w muzeum" to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Korporacją Teatralną zapraszają młodych ludzi do laboratorium, w którym zostaną poddane twórczej analizie takie tematy, jak społeczne wykluczenie, dyskryminacja oraz pamięć historyczna.

© Copyright 2014