Lessing przedstawia Lessinga

Data wydarzenia: 
18 październik 2016 - 30 listopad 2016
Lessing przedstawia Lessinga

Wystawa wybitnego austriackiego fotografa już od 18 października w Żydowskim Muzeum Galicja.

Erich Lessing to jeden z najważniejszych austriackich fotografów XX wieku, kronikarz powojennej historii nie tylko Austrii, ale i Europy.  Mimo że nie uważał się za portrecistę, stworzył jedyny w swoim rodzaju fotograficzny katalog najważniejszych polityków XX wieku. Jedna z jego legendarnych fotografii przedstawia Ministrów Spraw Zagranicznych Austrii i Wielkiej Czwórki (ZSRR, Wielkiej. Brytanii, USA i Francji) stojących na tarasie Belwederu, w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Państwowego (15 maja 1955 r.). Zdjęcie to stało się ikoną nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował.

Lessing urodził się w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go w 1939 roku do opuszczenia kraju. Jego matka pozostała w Wiedniu i ostatecznie została zamordowana w Auschwitz. Sam Lessing wyemigrował do Palestyny, gdzie pracował w kibucu i jako taksówkarz. Jego młodzieńcze hobby – fotografia – wkrótce stało się profesją. Po powrocie do Austrii w 1947 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos.

Hannah Lessing wraz z Danielle Sperą, dyrektorką Muzeum Żydowskie w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru fotografii, nadając projektowi Lessing przedstawia Lessinga intymny charakter. Dzięki temu powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl „Girls of the Sixties” o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech, czy zmysłowe ujęcia striptizerek.

Wystawa jest częścią obchodów Dni Austrii 2016 w Krakowie.

Patronat medialny: Czasopismo społeczno-kulturalne "Miasteczko Poznań"

 Organizator: Konsulat Generalny Austrii w Krakowie
Współorganizator: Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Żydowskie Muzeum w Wiedniu

© Copyright 2014