Wspomnienie prof. Jerzego Zubrzyckiego - „ojca” australijskiej polityki wielokulturowości

Data wydarzenia: 
11 kwiecień 2017

Wspomnienie prof. Jerzego Zubrzyckiego - „ojca” australijskiej polityki wielokulturowości

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza we wtorek, o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie poświęcone prof. Jerzemu Zubrzyckiemu – krakowianinowi określanemu jako „ojciej” australijskiej polityki wielokulturowości. W dyskusji weźmie udział jego biograf John Bond - współautor książki „Jerzy Zubrzycki. Wielki Polak i Australijczyk”. Wprowadzenie wygłosi prof. Jacek Purchla oraz JE Paul Wojciechowski, Ambasador Australii. Wstęp wolny.

Profesor Jerzy Zubrzycki (1920-2009) był najwybitniejszym Polakiem mieszkającym na antypodach, uczonym socjologiem i demografem. Urodził się 12 stycznia 1920 roku w Krakowie. W tym mieście ukończył II Liceum im. Jana III Sobieskiego. W czasie wojny był żołnierzem AK i członkiem brytyjskiej Special Operations Executive, organizował m.in. zrzuty broni dla powstańców warszawskich. W 1956 przyjechał do Australii, gdzie wykładał socjologię na Narodowym Uniwersytecie Australii. Swoją pracę naukową łączył z powodzeniem z działalnością publiczną. W latach 1970-86 kierował Wydziałem Socjologii na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Zasiadał w radzie Australian Institute of Multicultural Affairs i przewodniczył Australian Ethnic Affairs Council.

Profesor Jerzy Zubrzycki doradzał kolejnym rządom australijskim i pomagał zrozumieć politykom, w jaki sposób wypracować urzędową politykę opieki na imigrantami. Z jego prac naukowych korzystały m.in. rządy Kanady i USA. Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz orderem Australii.  

© Copyright 2014