Chawerim. Poznańscy Żydzi

Data wydarzenia: 
11 maj 2019
Chawerim. Poznańscy Żydzi
Spotkanie autorskie, 22 lutego 2019, Atelier Wimar
Spotkanie autorskie, 22 lutego 2019, Atelier Wimar
Autor z Haną Lasman
Czytelnicy
Autor książki Zbigniew Pakuła
Chawerim. Poznańscy Żydzi

Chawerim. Poznańscy Żydzi  to zbiór czternastu opowieści o Żydach z Poznania i Poznańskiego. Ich bohaterami są Chana Auerbach, Anna Krasnokucka, Fira Mełamedzon, Ida Milewicz, Hela Perkal, Łucja Pinczewska-Gliksman, Fira Sochaczewska, Eliasz Abramowicz, Jerzy Herszberg, Jakób Janowski, Hersz Kronenberg, Noach Lasman, Leopold Sokołowski i Eliasz Zajde. W czasie wojny znaleźli się w gettach, obozach i na terenie sowieckiej Rosji. Są to więc opowieści o przetrwaniu w nieludzkich czasach. Większość z bohaterów książki po wojnie wyjechała z Polski, najczęściej do Izraela. W podróż wyruszyli zabierając straszliwe wspomnienia i wiarę w kraj, w którym wreszcie znajdą swój dom, założą rodziny i żyć będą z podniesioną głową. Po 1956 i 1968 roku dołączyli do nich ci, którzy przez kilka powojennych lat żyli w Polsce złudzeniami.
Ich historie mają wiele wspólnego. We wspomnieniach spacerują tymi samymi ulicami, odwiedzają jedyną żydowską szkołę w międzywojennym Poznaniu, przywołują nauczycielkę Fajgę Propstową,  kawiarnię Hirschlika, Nową Synagogę przy ulicy Stawnej, organizację Ha-Szomer ha-Cair w której uczyli się wiary w ideały na przekór otaczającej ich rzeczywistości. 
Wojna na zawsze przekreśliła ich świat. Wyszli z niej bez swoich najbliższych, zaskoczeni, że przeżyli wbrew planom nazistów. Budując nowe życie nigdy jednak o swoim dzieciństwie w Polsce nie zapomnieli. W ich pamięci na zawsze pozostały chwile, kiedy wracając ze szkoły witali ich rodzice i rodzeństwo.   (zdjęcia Maciej Krajewski)

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Urząedu Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Kontakt z wydawnictwem: miasteczkopoznan@gmail.com  tel . 602 139 397

Obecnie książka dostępna jest w Poznaniu w:  księgarnia Bookowski (Centrum Kultury Zamek, II piętro), Centrum Informacji Miejskiej (plac Wolności), księgarnia w Galerii Miejskiej ARSENAŁ na Starym Rynku, w księgarniach Arsenał przy ul. Dąbrowskiego i Starym Rynku, w księgarni Jedynka (Al. Marcinkowskiego 21), w "Księgarni przy Fredry 10".

W Warszawie: w księgarni w Żydowskim Instytucie Historycznym i w Muzeum Historii Żydów Polskich, w Krakowie księgarnia wydawnictwa KARAKTER - ul. Tarłowska 12, w Berlinie księgarnia BuchBund

© Copyright 2014