Judisches Museum

Przeniesienie punktów ciężkości (Judisches Muzeum)

Marek Bochniarz

W nowej głównej ekspozycji stałej Muzeum Żydowskiego w Berlinie Żydowskie życie w Niemczech – przeszłość i teraźniejszość jej główna kuratorka Cilly Kugelmann stworzyła wielopoziomową opowieść o zawikłanym i przejmującym, a przy tym fascynującym żydowskim losie. To także wypowiedź o ukrytej sile stale odradzającej się kultury. W muzeum odsłania się przed nami ukryta historia cichej walki o godność i prawa dla Żydów w Niemczech, ponadto słyszymy współczesne głosy omawiające współczesne strategie przeciwstawiania się nienawiści, mierzenia się z trudną, antysemicką przeszłością.

Obietnica w obiektywie. Wystawa w Jüdisches Museum

Zbigniew Pakuła
Frédéric Brenner zaprosił znanych fotografików z ośmiu państw do Izraela i na terytoria Zachodniego Brzegu do udziału w projekcie This Place. Po czterech latach pracy powstała złożona opowieść artystów, których zafascynował krajobraz tej ziemi, jej mieszkańcy i ich codzienne życie. Ponad 200 fotografii zgromadzonych w berlińskim muzeum tworzy wielowarstwowy portret, skomplikowany i opowiedziany z wielu perspektyw.

Inicjator projektu i fotograf, Frédéric Brenner, chciał wyjść poza kanon zdjęć typowych dla tego regionu, znanych z przewodników i mediów skupionych na wydarzeniach politycznych. Jego buntownicza idea zainteresowała wielu uznanych artystów. Poza pomysłodawcą w projekcie udział wzięli: Wendy Ewald, Martin Kollár, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Fox Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall i Nick Waplington. Wszyscy pochodzili spoza Izraela i Zachodniego Brzegu. Nad projektem pracowali w latach 2009–2012. Wybierając fotografowane motywy i tematy, każdy z nich mógł snuć opowieść z własnej, indywidualnej perspektywy.

Dlaczego Golem ?

Zbigniew Pakuła

Kuratorki Emily D. Bilski i Martina Lüdicke przypominają, że golema spotykamy już w najstarszych tekstach żydowskich. Stworzony był z materii nieożywionej, a do życia powoływano go za pomocą hebrajskich liter. Wyrósł z mistycznych teorii i z biegiem czasu stawał się popularną postacią, spotykaną w podaniach i legendach, w kulturze

Gehorsam / Posłuszeństwo

Anna Bielecka
Saskia Boddeke i Peter Greenaway, twórcy wystawy. Fot. Judisches Museum/Berlin
Francisco de Zurbaran
Film_stil

GEHORSAM/POSŁUSZEŃSTWO

 

Anna Bielecka

Wystawa w Jüdisches Museum opowiada, jak trzy wielkie religie monoteistyczne rozumieją biblijną historię Abrahama. Twórcami instalacji są wybitni artyści: reżyser Peter Greenaway  i artystka multimedialna Saskia Boddeke.

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014