Muzeum Etnograficzne

Macewy i sakralia

Data wydarzenia: 
8 maj 2016
Otwarcie wystaw w Muzeum Etrnograficznym: Joanna Miksztym i Łukasz Baksik: . Fot. Sł. Lisiecki
O swoich fotografiach opowiada Łukasz Baksik. Fot. Sławomir Lisiecki
Macewy codziennego użytku - fotografie Łukasza Baksika. Fot. Sławomir Lisiecki
Jedna z prac Łukasza Baksika. Fot. Sławomir Lisiecki
Łukasz Baksik i Zbigniew Pakuła. Fot. Sławomir Lisiecki

Siódmego maja 2016 r. w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu otwarto dwie wystawy. Pierwsza z nich to fotografie Łukasza Baksika, zbiór zdjęć pokazywany przez autora od 6 lat w różnych miejscach Polski. Druga z wystaw zatytułowana jest (Nie)święte, a jej  autorką jest Joanna Miksztym.   

Stanowią formę dopełniającego się dialogu. Choć mają walor przede wszystkim dokumentacyjny, to jednak stawiają ważkie pytania o poczucie sacrum, ludzką wrażliwość i zasady działania pamięci zbiorowej. Zwracają uwagę na zacieranie granic pomiędzy sacrum, a profanum jako zjawiska występującego w różnych miejscach i czasie, na skutek braku wiedzy, pogłębionej refleksji oraz w sytuacji presji ekonomicznej.

Pamiątka, zabawka, talizman. Żydzi domowego użytku

Zbigniew Pakuła
Marta Miśkiewicz
Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Obrazki z Żydem trzymającym monetę albo sakiewkę wypełnioną pieniędzmi, figurki "Żydka" z jednogroszówką, kiwające się drewniane postacie przypominające chasydów, czy zastępy "smutnookich" Żydów "patrzących w dal tak, jakby widzieli Zagładę" – tego rodzaju eksponaty zaprezentowała wystawa pt. "Pamiątka, zabawka, talizman", trwająca od 25 czerwca do 14 lipca 2013 roku i będąca jednym z wydarzeń 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wystawa stanowi część szerszego projektu o tej samej nazwie, służącego zrozumieniu oraz przemyśleniu zjawiska popularności wykonywanych w Polsce figurek przedstawiających Żydów.

 

Subskrybuje zawartość

© Copyright 2014